Hallin rakentaminen 2026: mistä hinta muodostuu ja mitä neliö maksaa

18 syyskuun, 2026 · Tilatutka

Kun yrittäjä kysyy hallin rakentamisen hintaa, vastaukseksi tulee lähes aina sama lause: riippuu varustetasosta. Pitää paikkansa, mutta budjetin laatimisessa siitä ei ole apua.

Tarkempi vastaus on tämä. Syksyn 2026 tasolla hallin uudisrakentaminen maksaa Suomessa karkeasti 900–1 800 euroa neliöltä. Kylmä peltihalli asettuu haarukan alalaitaan ja lämmin tuotantohalli täydellä talotekniikalla ylälaitaan. Loppu on sen selvittämistä, mihin kohtaan haarukkaa oma hanke osuu ja mistä ero syntyy. Sama haarukka pätee, puhuttiinpa konehallista, teollisuushallista tai varastohallista: hallitilan neliöhinta ratkeaa eristyksestä, talotekniikasta ja koosta, ei rungon materiaalista.

Hallin rakentaminen ja hinta: mitä neliö sisältää

Hallityyppi Suuntaa-antava €/m²
Kylmä varasto- tai konehalli, betonilattia 900–1 100
Puolilämmin halli, kevyt eristys, peruslämpö 1 100–1 350
Lämmin varastohalli, koneellinen ilmanvaihto 1 300–1 550
Lämmin tuotanto- tai teollisuushalli, täysi talotekniikka ja sosiaalitilat 1 500–1 800

Esimerkki: 1 000 neliön lämmin tuotantohalli, jossa on 150 neliötä toimisto- ja sosiaalitilaa, maksaa 1 500 euron neliöhinnalla 1,5 miljoonaa euroa eli noin 1,9 miljoonaa arvonlisäveroineen. Tämän kokoluokan hanke edellyttää käytännössä aina rahoitusneuvottelua pankin kanssa.

Pienessä hallissa neliöhinta on aina korkeampi. Sama perustus, sama liittymä ja sama lupaprosessi jakautuvat harvemmalle neliölle. Kolmensadan neliön halli maksaa neliöltä helposti 15–25 prosenttia enemmän kuin tuhannen neliön halli samalla varustetasolla.

Hallin hinta kokoluokittain: 200, 500 ja 1 000 neliötä

Hallin hinta kysytään useimmiten kokoluokan kautta, joten alla on sama neliöhaarukka laskettuna kolmelle tavalliselle koolle. Luvut ovat rakennuksen hintoja ilman tonttia, liittymiä ja arvonlisäveroa, ja pienessä hallissa neliöhinta on korkeampi, koska perustukset ja luvat jakautuvat harvemmille neliöille.

Koko Kylmä varasto- tai konehalli Puolilämmin halli Lämmin tuotantohalli
200 m² 190 000–240 000 € 260 000–320 000 € 300 000–380 000 €
500 m² 450 000–550 000 € 550 000–680 000 € 700 000–900 000 €
1 000 m² 900 000–1 100 000 € 1 100 000–1 350 000 € 1 500 000–1 800 000 €

Konehallin hinta osuu tässä taulukossa yleensä kylmän tai puolilämpimän sarakkeeseen: kalusto ei tarvitse lämpöä, mutta huoltotyö tarvitsee, ja siksi moni konehalli rakennetaan puolilämpimänä erillisellä lämpimällä työpisteellä.

Teräshalli, elementtihalli vai hallipaketti: mistä hintaero syntyy

Hallitoimittajien ilmoittama hallipaketin hinta ja valmiin hallin hinta ovat eri asioita, ja ero selittää suurimman osan hämmennyksestä hintavertailuissa. Hallipaketti tarkoittaa tyypillisesti teräsrunkoa ja vaippaa eli seinä- ja kattoelementtejä tai peltiä, usein pystytettynä. Siihen eivät kuulu maanrakennus, perustukset, lattia, talotekniikka eivätkä sosiaalitilat. Kylmän hallin paketti maksaa pystytettynä suuruusluokkaa 300–450 euroa neliöltä, mikä on noin kolmannes valmiin hallin hinnasta. Loput kaksi kolmannesta tulevat maasta, lattiasta ja tekniikasta.

Teräshalli on pk-yrityksen halleissa tavallisin runkoratkaisu, koska se on nopea pystyttää ja jännevälit ovat pitkiä ilman välipilareita. Betonielementtihalli maksaa rungon osalta tyypillisesti 10–20 prosenttia enemmän, mutta se on paloteknisesti ja ääneneristykseltään vahvempi, mikä ratkaisee esimerkiksi elintarvike- ja konepajakäytössä. Puurunko on kilpailukykyinen pienissä, alle 500 neliön halleissa. Kokonaishinnassa rungon materiaali siirtää neliöhintaa vähemmän kuin lämpöluokka, lattian kantavuus ja sisäkorkeus.

Mihin hallin rakennuskustannukset menevät

Karkea jako auttaa keskustelemaan urakoitsijan kanssa. Osuudet vaihtelevat hankkeittain, mutta suuruusluokka on tämä:

Kun saat tarjouksen, pyydä se tällä jaolla. Kaksi tarjousta, joissa on vain loppusumma, eivät ole vertailukelpoisia.

Erityisen tarkkana kannattaa olla kahdessa kohdassa. Lattian kantavuus on halpa nostaa suunnitteluvaiheessa ja kallis jälkikäteen: ero kolmen ja viiden tonnin neliökuorman välillä on tuhannen neliön hallissa muutamia kymmeniätuhansia euroja, kun taas liian heikoksi mitoitetun lattian korjaaminen maksaa moninkertaisesti. Toinen on vapaa sisäkorkeus. Metri lisää korkeutta nostaa rungon ja vaipan kustannusta suuruusluokaltaan 5–8 prosenttia, mutta se voi kaksinkertaistaa varaston lavapaikat.

Tontti ei sisälly neliöhintaan

Neliöhinta koskee rakennusta. Maa sen alla on oma erillinen kustannuksensa, ja se unohtuu laskelmista useimmin.

Yritystontin hinta vaihtelee Suomessa enemmän kuin mikään muu erä. Pääkaupunkiseudun logistiikkavyöhykkeellä puhutaan kymmenistä euroista neliöltä, maakuntakeskuksen yritysalueella usein 10–30 eurosta, ja pienemmissä kunnissa tontti voi olla lähes nimellinen tai jopa osa elinkeinopoliittista pakettia. Moni kunta vuokraa tontin sen sijaan että myisi.

Tuhannen neliön halli tarvitsee tontin, jonka pinta-ala on tyypillisesti 3 000–5 000 neliötä, kun mukaan lasketaan pihakierto, rekan kääntösäde ja parkkipaikat. Kunnan elinkeinotoimi osaa kertoa vapaat tontit ja niiden ehdot, ja se puhelu kannattaa soittaa hankkeen alkuvaiheessa.

Päälle tulevat vielä liittymismaksut: vesi, viemäri, sähkö ja mahdollinen kaukolämpö. Nämä ovat yhdessä usein kymmeniätuhansia euroja, ja sähköliittymän hinta nousee jyrkästi ampeerimäärän mukana.

Kylmän, puolilämpimän ja lämpimän hallin neliöhinta

Tämä yksi päätös siirtää neliöhintaa satoja euroja, olipa kyse konehallista, varastohallista tai tuotantohallista.

Kylmä halli riittää kalustolle, kuivalle tavaralle ja kausivarastoinnille. Puolilämmin, noin 5–10 asteessa pidettävä halli estää jäätymisen ja kosteusvauriot. Lämmin halli tarvitaan, kun siellä työskennellään päivittäin tai varastoitava tavara ei kestä kylmää.

Valinta kannattaa tehdä sen perusteella, montako tuntia hallissa oikeasti tehdään työtä. Alle tuhannen vuosityötunnin käytössä puolilämmin halli ja erillinen lämmin työpiste riittävät useimmiten. Jos hallissa on väkeä päivittäin, eristyksessä säästäminen kostautuu, koska lämmityskulujen ero kertyy kahdessakymmenessä vuodessa suuremmaksi kuin rakennusvaiheen säästö.

Hallin perustusten hinta ja pohjatyöt

Maanrakennus ja perustukset ovat 12–20 prosenttia hankkeesta, eli tuhannen neliön hallissa suuruusluokkaa 150 000–260 000 euroa ja neliötä kohti noin 110–250 euroa. Osuus koostuu pohjatöistä eli kaivusta, täytöistä ja salaojituksesta, anturoista tai paaluista sekä lattian alustäytöstä. Kantavalla moreeni- tai hiekkamaalla perustus tehdään anturoille ja summa jää haarukan alapäähän. Savikolla paalutus voi kaksinkertaistaa perustusten hinnan, ja kalliolla louhinta maksaa saman verran kuin paalutus.

Pohjatutkimus maksaa muutamia tuhansia euroja, ja se on hankkeen paras vakuutus: tarjoukset, joissa perustukset on hinnoiteltu ilman pohjatutkimusta, sisältävät varauksen, jonka suuruutta et tiedä.

Aikataulu ja lupa

Uusi rakentamislaki tuli voimaan 1.1.2025, ja rakentamislupa korvasi aiemmat rakennus- ja toimenpideluvat. Kunnat soveltavat sitä hieman eri tavoin, joten kysy oman kuntasi rakennusvalvonnasta käsittelyaika ennen kuin lukitset aikataulun.

Realistinen kokonaiskaari tontin varauksesta käyttöönottoon on 9–18 kuukautta. Suunnittelu ja lupa vievät tyypillisesti 3–6 kuukautta, itse rakentaminen 6–10 kuukautta hallin koosta ja vuodenajasta riippuen. Talvella aloitettu maanrakennus maksaa enemmän kuin kesällä aloitettu.

Jos tila tarvitaan ensi kesänä, uudisrakentaminen ei ole vaihtoehto. Silloin katse kääntyy vuokramarkkinaan, ja siitä kirjoitimme tuotantotilan vuokrauksen hinnoista ja sopimusehdoista.

Urakkamuoto vaikuttaa sekä hintaan että omaan työmäärääsi. Kokonaisvastuu-urakassa yksi toimittaja vastaa suunnittelusta ja toteutuksesta, mikä on yrittäjälle kevein malli mutta jättää vähemmän vertailtavaa. Jaetussa urakassa kilpailutat osat erikseen ja säästät tyypillisesti muutaman prosentin, mutta vastaat itse yhteensovittamisesta. Jos yrityksessä ei ole ketään, joka voi käyttää hankkeeseen päivän viikossa, kokonaisvastuumalli on käytännössä ainoa realistinen.

Missä budjetti yleensä pettää

Runko on se osa hanketta, jonka kaikki osaavat laskea. Yllätykset tulevat maaperästä, liittymistä ja siitä, että tarve kasvaa suunnittelun aikana.

Esimerkki: hanke lähtee liikkeelle 800 neliöstä, ja piirustusvaiheessa mukaan lisätään maalaamo, sosiaalitiloja ja kolme metriä lisää korkeutta. Lopputulos on 1 050 neliötä ja 25 prosenttia korkeampi neliöhinta. Muutokset saattavat olla perusteltuja, mutta ne tehtiin laskematta kokonaishintaa uudelleen.

Varaa hankkeeseen 10–15 prosentin riskivaraus ja pidä se erillään muusta budjetista. Jos sitä ei tarvita, rahalle löytyy käyttöä muualta.

Toinen tavallinen yllätys on rahoituksen ehdot. Pankki rahoittaa yritykselle rakennettavaa hallia yleensä selvästi pienemmällä omarahoitusosuudella kuin puhdasta sijoituskohdetta, mutta vakuusarvo lasketaan kiinteistön jälleenmyyntiarvosta, ei rakennuskustannuksesta. Erikoistunut halli syrjäisellä paikkakunnalla saa alemman vakuusarvon kuin tavanomainen halli yritysalueella. Kysy tämä pankista ennen kuin lukitset suunnitelmat, koska se voi muuttaa koko hankkeen kokoa.

Mistä kannattaa aloittaa

Ensimmäinen selvitettävä asia on tarvittava neliömäärä. Tarjouspyynnöt kannattaa jättää sen jälkeiseen vaiheeseen. Tilatarvelaskurimme antaa arvion tarvittavasta koosta ja alueen vuokratasosta, jota vasten rakentamisen kustannusta voi verrata.

Kun tiedät suuruusluokan, kerro tilatarpeesi meille. Soitamme ja käymme läpi mitä haetaan, minkä kokoisena ja millä aikataululla. Sen jälkeen viemme tarpeen sopiville rakentajille, hallitoimittajille ja kiinteistökehittäjille, jotka ottavat sinuun yhteyttä. Saat vertailukelpoisia ehdotuksia sekä uudisrakentamisesta että valmiista tiloista, etkä joudu soittamaan itse kymmentä puhelua. Tilaa etsivälle yritykselle palvelu on maksuton.

Usein kysyttyä

Mikä on uuden hallin neliöhinta? Uuden hallin neliöhinta on syksyn 2026 tasolla noin 900–1 800 euroa ilman tonttia ja arvonlisäveroa. Kylmä halli asettuu haarukan alapäähän, lämmin tuotantohalli yläpäähän. Pienessä alle 300 neliön hallissa neliöhinta on korkeampi, koska perustukset, liittymät ja suunnittelu jakautuvat harvemmille neliöille.

Paljonko 500 neliön halli maksaa? Kylmänä varastohallina suuruusluokka on noin 450 000–550 000 euroa, lämpimänä tuotantohallina noin 700 000–900 000 euroa. Tontti, liittymät ja arvonlisävero tulevat päälle. Luvut ovat suuntaa-antavia, ja maaperä voi siirtää niitä kumpaankin suuntaan.

Onko halvempaa rakentaa vai vuokrata? Se riippuu siitä, kuinka pitkään tilaa tarvitaan ja mitä rahalle saisi muualla. Karkea vertailukohta: tuhannen neliön lämmin halli maksaa vuokrattuna noin 8 euron neliöhinnalla 96 000 euroa vuodessa, ja saman kokoinen oma halli sitoo noin 1,5 miljoonaa pääomaa. Jos toiminta on vakiintunutta ja tila on erikoistunut, oma halli kannattaa useammin.

Mitä maanrakennus maksaa, jos tontti on huono? Paalutettu perustus voi nostaa maanrakennuksen osuuden kaksinkertaiseksi normaaliin verrattuna. Pohjatutkimus maksaa muutamia tuhansia euroja ja se kannattaa teettää ennen kaupantekoa, ei sen jälkeen.

Tarvitseeko hallille aina luvan? Käytännössä kyllä. Uusi rakentamislaki toi rakentamisluvan vanhojen lupamuotojen tilalle, ja pienemmissäkin hankkeissa tarvitaan yleensä jokin viranomaispäätös. Tarkista oman kuntasi rakennusvalvonnasta, mitä juuri sinun hankkeeltasi vaaditaan, ja kysy tulkinnanvaraisissa kohdissa neuvoa suunnittelijalta.

Paljonko 200 m2 hallin rakentaminen maksaa? Pienessä hallissa neliöhinta on korkeampi kuin suuressa, koska perustukset, liittymät ja lupakulut jakautuvat harvemmille neliöille. Kylmänä varasto- tai konehallina 200 neliön hallin rakentaminen maksaa suuruusluokkaa 190 000–240 000 euroa ja lämpimänä työtilana 300 000–380 000 euroa ilman tonttia. Hallin rakentamisen kustannukset kannattaa laskea kokonaisuutena, ei pelkän rungon hinnan mukaan, ja hallin rakentamisen neliöhinta laskee selvästi vasta useiden satojen neliöiden koossa.

Paljonko konehalli maksaa? Kylmänä konehallina 900–1 100 euroa neliöltä eli 500 neliön halli noin 450 000–550 000 euroa, puolilämpimänä 1 100–1 350 euroa neliöltä. Konehallissa kannattaa panostaa lattian kantavuuteen ja ovien korkeuteen, jotka ovat halpoja suunnitteluvaiheessa ja kalliita jälkikäteen.

Etsitkö toimitilaa?

Kerro tarpeesi — sopivat toteuttajat ottavat sinuun yhteyttä. Maksutta, ilman julkista ilmoitusta.

Jätä tilatarve

Myytkö tai rakennatko tiloja?

Tilatutka varmentaa tilatarpeet puhelimitse suoraan päättäjältä ja toimittaa liidit kortteina Tilatutka-alustalle. Yksi kuukausihinta alueelle.

Varaa esittely